« Ožujak 2024 »

Svjetski dan oralnog zdravlja
Autor: Slavica Kovačević, 20. 3. 2019.

"Reci Aaa: Čuvajte zdravlje usne šupljine"

20.ožujka 2019.

Svjetski dan oralnog zdravlja obilježava se širom svijeta 20. ožujka s ciljem podizanja svijesti o oralnom zdravlju.  "Reci Aaa: Čuvajte zdravlje usne šupljine" - slogan je ovogodišnjeg Svjetskog dana oralnog zdravlja

Taj dan širom svijeta slavi korist zdravih usta i potiče svijest o oralnom zdravlju, kao i opći značaj dobre oralne higijene u starih i mladih. Bolesti usne šupljine mogu se reflektirati na zdravlje cijelog organizma, pa je oralno zdravlje iznimno važno za djecu od najranije dobi. Stoga je suradnja s lokalnom zajednicom i vlastima, te ohrabrivanje obitelji neizbježno u poduzimanju mjera za smanjenje opterećenja koje uzrokuju oralne bolesti.

Naši učenici, smjer dentalni asistenti/ asistentice  predstavili su Preventivni program – „Daj šest“ pod vodstvom Blaženke Majić, mag.med.techn.,te obilježili ovaj značajan dan izradom plakata.

Stručno predavanje Cjeloviti pristup zaštiti oralnog zdravlja, održao je dr. Nikica Marinić u suradnji sa školskom knjižničarkom. Predavanje je održano 18.ožujka 2019. u školskoj knjižnici za učenike 4.a razreda. Predavanje je obuhvatilo zaštitu oralnog zdravlja, instrukcije za održavanje oralne higijene, tehnike četkanja, odabir pravilne četkice i paste za zube, te spolno odgovorno ponašanje.

"Svaka zubna pasta je dobra, i nije uvijek mjerilo da je bolja ona koja je skuplja. Nije ni bjelina odraz zdravih zubi, nego čistoća. Čokolada je manje štetna za zube nego banana. Zubni konac ima više efekta od četkice..."rekao je dr .Marinić sudionicima predavanja.

Više na linku: