Stop nasilju nad ženama
Autor: Slavica Kovačević, 25. 11. 2014.

25. 11.2014.

MEĐUNARODNI DAN PROTIV

NASILJA NAD ŽENAMA

Međunarodni dan protiv nasilja nad ženama po odluci UN-a obilježava se 25. studenoga u znak sjećanja na brutalno ubojstvo tri sestre Mirabal u Dominikanskoj republici koje je zapovjedio diktator Rafael Trujillo. One su se protivile njegovoj vladavini i zalagale za feministički pokret, a njihovo je ubojstvo postalo simbolom ženskog otpora.

Prema svjetskim istraživanjima, svaka treća žena je iskusila neki oblik nasilja na svojoj koži - bilo da je riječ o fizičkom, seksualnom, ekonomskom ili obiteljskom zlostavljanju.

Daleko najčešći oblik nasilja je ono obiteljsko - pa su zlostavljači u preko 80 posto slučajeva članovi obitelji, poput partnera, oca, brata...

Žene i muškarci koji odrastaju u obiteljima gdje je prisutno zlostavljanje trostruko češće i sami postaju zlostavljači ili žrtve zlostavljanja u kasnijem životu.

Oko 35 posto ljudi (muškaraca i žena) poznaje barem jednu ženu koja je bila žrtvom fizičkog nasilja, pokazuje studija izraelske Cionističke organizacije.

Tek pet posto ljudi kaže da bi se sami suočili sa zlostavljačem da vide scenu nasilja, 20 posto njih bi pozvalo policiju, dok preostalih 75 posto ne bi učinilo ništa konkretno.

Tek 25 posto slučajeva fizičkog zlostavljanja žene prijave policiji, a obiteljsko je nasilje najčešći uzrok ozljeda žena - veći i od prometnih nesreća, pljački i silovanja zajedno.

Svakih pet sekundi u svijetu jedna žena biva zlostavljanja

Učenici Srednje medicinske škole, izradili su plakate povodom Međunarodnog dana protiv nasilja nad ženama.