Osvrt na učinjeno
Autor: Slavica Kovačević, 28. 12. 2014.

Pokretna izložba -

Rimljani u našem zavičaju!

Osvrt na učinjeno - Pokretna izložba MBP - Rimljani u našem zavičaju

Učenici i profesori Srednje medicinske škole, njezini posjetitelji odnosno roditelji i druge zainteresirane osoba imale su priliku razgledati pokretnu izložbu Muzeja Brodskog Posavlja Rimljani u našem zavičaju. Panoi izložbe bili su postavljeni u hodnicima škole od 20. 11. 2014. do 1.12. 2014.

Uz pomoć fotografija arheoloških rimskih nalaza i ostataka, crteža – rekonstrukcija, zemljovida, tekstova izložba nam je približila svijet brodskoga Posavlja pod rimskom vlašću (1. – 4. stoljeće nakon Krista). Ponudila nam je odgovore na pitanja o smještaju Marsunije, antičkog naselja koje se nalazilo na području Slavonskog Broda, ostalih rimskih naselja i seoskih imanja, o ljudima koji su ovdje živjeli i o svim dijelovima njihovog svakodnevnog života.

Osim poticanja pozitivnog stava prema kulturno-povijesnoj baštini, razvijanja interesa za zavičajnu povijest, izložba je imala za cilj i razvijanje pozitivnih stajališta prema umjetničkom stvaralaštvu i izražavanju, čijih sadržaja bi, moramo priznati, u našoj nastavi trebalo biti više.

Izložba je pružila povećanje kvalitete nastavnog rada i motivacije učenika. Učenici 3. C razreda kroz nastavu povijesti (1 sat tjedno) proučavaju sadržaje vezane uz zavičajnu povijest brodskog kraja, a izložba je poslužila za održavanje nastavnog sata. Učenici su dobili zadatke uz pomoć kojih su osim opisivanja sadržaja morali i kreativno obraditi povijesne sadržaje, npr.  rekonstruirati povijesnu priču vezanu uz prikazani arheološki nalaz. Na kraju su morali vrjednovati izložbu i način rada na nastavnom satu. Izložba, način rada i atmosfera tijekom „posjete“ ocijenjeni su odličnom ocjenom.

Ova arheološka pokretna izložba ujedno je rijedak primjer edukativnih izložbi pogotovo zavičajnog i regionalnog karaktera, time je njezina vrijednost još i veća. Želja nam je da ovakvih izložbi bude  više u našim školama, kako zavičajna baština ne bi ostala neistražena.

Ivan Mikuš, prof.povijesti