SIMPOZIJ O ALKOHOLIZMU I KOCKANJU
Autor: Slavica Kovačević, 30. 12. 2014.

2. brodski simpozij o alkoholizmu i kockanju

Izvješće sa 2. simpozija o

alkoholizmu i kockanju

14. i 15. studenoga 2014. održan je 2. simpozij o alkoholizmu i kockanju u Zavodu za javno zdravstvo Brodsko – posavske županije u Slavonskom Brodu. Organizatori simpozija bili su Zavod za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije i Ministarstvo zdravstva.

S obzirom na važnost prevencije alkoholizma i kockanja kod mladih, kao i svih drugih oblika ovisnosti glavna tema simpozija bila je „Prevencija ovisnosti kod mladih - imperativ mentalnog  zdravlja 21. stoljeća.“

Radni simpozij je bio podijeljen na 4 područja:

1. Prevencija i rizično ponašanje.

2. Rana intervencija i detekcija ovisnosti.

3. Psihosocijalni tretman rizičnog ponašanja i ovisnosti

4. Terapijski pristup problemu zlouporabe alkohola i problematičnog kockanja kod mladih.

Simpoziju su bili nazočni brojni stručnjaci koji se bave problematikom ovisnosti Republike Hrvatske :

1. Zdravstveni djelatnici: liječnici specijalisti školske medicine,liječnici psihijatri specijalizirani za liječenje bolesti ovisnosti, medicinske sestre, socijalni radnici, psiholozi, defektolozi – članovi tima Zavoda za javno zdravstvo, zaštitu mentalnog zdravlja i izvanbolničkog liječenja bolesti ovisnosti RH.

Zdravstveni djelatnici specijalizirani za liječenje bolesti ovisnosti – liječnici psihijatri, medicinske sestre, socijalni radnici, psiholozi – članovi tima iz ustanova za liječenje bolesti ovisnosti na sekundarnoj i tercijarnoj razini.

2. Prosvijetni djelatnici: pedagozi, psiholozi, voditelji Školskih preventivnih programa RH.

Pozvani predavači su izlagali brojne zanimljive teme na području bolesti ovisnosti – alkoholizmu i ovisnosti o kockanju kod adolescenata, organiziran je okrugli stol sa izmjenom različitih iskustava iz prakse na području prevencije bolesti ovisnosti i rasprava do poslijepodnevnih sati.

Ivana Kuprešak, voditeljica Školskog preventivnog programa