10. NOĆ MUZEJA
Autor: Slavica Kovačević, 29. 1. 2015.

30.1.2015.

Jubilarna - 10. Noć muzeja u            znaku genijalnoga Nikole Tesle

Jubilarna - deseta Noć muzeja u noći s petka na subotu (30. na 31. siječnja) pod nazivom "Izumi i otkrića - Nikola Tesla univerzalni um" bit će 'u znaku' toga znanstvenog velikana, a u brojnim zbivanjima te noći svoja vrata otvorit će, u organizaciji Hrvatskoga muzejskog društva (HMD), više od 200 institucija diljem Hrvatske.

I Slavonski Brod će se, među brojnim drugim hrvatskim gradovima, pridružiti ovoj jedinstvenoj kulturnoj manifestaciji otvorivši vrata gotovo svih svojih „kulturnih“ prostora. Stoga, odvojite dovoljno vremena i prošetajte prostorima Muzeja Brodskog Posavlja, Galerije umjetnina, Galerije Ružić, Spomen doma Dragutina Tadijanovića, te Likovnog salona Vladimira Becića.

Muzej Brodskog Posavlja svoja će vrata otvoriti u 19 sati izložbom u povodu 80. godišnjice postojanja. Tu su i izložbe Industrijske baštine istočne Hrvatske, Stanje i obnova Tvrđava Brod i Stara Gradiška, te Razvoj komunikacijske opreme kroz povijest. Od 20 sati posjetitelje očekuje i jedinstvena grafička radionica pod nazivom „Suvenir“ , program zvan Kul-tura Broda uz vodstvo turističkog vodiča, Okusi tradicije uz Udrugu Klub Regoč, te Glazbena kutija. I galerija umjetnina grada Slavonskog Brod i Galerija Ružić  pripremaju niz zanimljivih izložbi, između ostalih slikaricee Vesne Sokolić, jedne od najboljih, i u kolorističkom izrazu najsnažnijih slikarica hrvatskog slikarstva, te Milana Barbuča, slikara, graditelja oblika na granici scenski dramatičnog nadrealističkog i ekspresionističkog izraza, osnivača novog avangardnog vala slovenskog slikarstva. Navratite li u Galeriju Ružić, moći ćete, uz diplomiranu knjižničarku Ružicu Bobovečki i jedinstvenu radionicu bajki „Teta Šuma u muzeju“, otputovati u svijet mašte i oživjeti svijet iz priča. U istom prostoru od 21 sat očekuje vas i prava vikend filmska večer, uz projekciju nekoliko filmova-”Otmica Europe”, “Crumb”, “Gerhard Richter painting”, “Ai Wuwei:never sorry”, te hit film velikog Roberta Altmana”Vincent and Theo”. Želite li se družiti s dobrim duhom grada Slavonskog Broda, nikako ne propustite navratiti kod Tadije, u Spomen dom Dragutina Tadijanovića. Program je  pripremio i Likovni salon „Vladimir Becić“ u kojem ćete se moći družiti uz zimsku likovnu izložbu učenika, te 9. izložbu novinske fotografije.

Plakate povodom jubilarne - 10. Noći muzeja, izradile su pedagoginja i školska knjižničarka.