PISA CROATIA HRVATSKA
Autor: Slavica Kovačević, 16. 2. 2015.

SUDJELOVANJE U
GLAVNOM ISTRAŽIVANJU
PISA 2015.

Naša škola odabrana je za sudjelovanje u OECD-ovom istraživanju PISA 2015, šestom ciklusu najvećeg svjetskog obrazovnog istraživanja u kojem će sudjelovati više od 70 zemalja i 300 000 učenika iz više od 9000 škola diljem svijeta.

PISA (Programme for International Student Assessment), najveće je obrazovno istraživanje na svijetu koje provodi Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).

U istraživanju se ispituje čitalačka, matematička i prirodoslovna pismenost petnaestogodišnjih učenika. Osim postignuća učenika, prikupljaju se i podaci o individualnim, obiteljskim, školskim i sistemskim čimbenicima koji oblikuju učenje.

PISA se provodi u trogodišnjim ciklusima u kojima se uz dva sporedna područja, jedno područje detaljno ispituje. Prvi ciklus PISA istraživanja proveden je 2000. god.

Republika Hrvatska se po prvi puta priključila ciklusu PISA 2006. god.

Zbog svojih ciljeva PISA je danas sinonim za indikatore kvalitete školskih sustava i obrazovnih politika. Zemlje sudionice s nestrpljenjem očekuju rezultate svakog novog ciklusa ne bi li otkrile slabe i jake točke u svom školskom sustavu i učile od zemalja koje postižu visoka postignuća. Vlada Republike Hrvatske prihvatila je obvezu sudjelovanja u ovom međunarodnom programu sukladno zadanim procedurama OECD-a.

Ciklus PISA 2015 razlikuje se od dosadašnjih istraživanja u tome što se po prvi puta učeničke kompetencije ispituju u potpunosti na računalu. U ciklusu PISA 2015 uz prirodoslovnu pismenost kao glavno ispitno područje te matematičku i čitalačku pismenost kao sporedno ispitno područje, po prvi puta se ispituje i dodatno područje: suradničko rješavanje problema.

Slučajnim odabirom škola u Republici Hrvatskoj bit će odabrano 6580 petnaestogodišnjih učenika, koji čine hrvatski uzorak ispitanika.

Popis svih petnaestogodišnjih učenika iz naše škole dostavljen je u PISA centar u Zagrebu. Ukupni broj petnaestogodišnjih učenika iz naše škole je 58 učenika.
Popis čine učenici 1. i 2. razreda. PISA centar će metodom slučajnog uzorka odabrati 42 učenika s popisa. Roditelji uzorkovanih učenika također će biti anketirani posebnim upitnikom, uz njihovu suglasnost za sudjelovanje učenika u istraživanju.

Ispitni period trajat će od 3. ožujka do 17. travnja 2015. god. U tom će vremenu ovlašteni ispitni administrator (imenovan od strane PISA centra), izvršiti testiranje uzorkovanih učenika naše škole.
Testiranje učenika vršit će se na laptopima koji će biti dostavljeni u našu školu na dan testiranja. Točan datum testiranja će se pojedinačno dogovarati sa svakom školom.

Imenovani školski koordinator u našoj školi je Bošnjaković Marina, bacc. med. techn., koja će biti nositelj organizacijskih aktivnosti za pripremu testiranja u našoj školi.
O točnom datumu testiranja u školi i imenima odabranih učenika biti ćemo na vrijeme obaviješteni.

Radujemo se sudjelovanju u PISA istraživanju!