Izložba Brodska tvrđava i Franjevački samostan
Autor: Slavica Kovačević, 26. 2. 2015.

Izvještaj s otvaranja izložbe
Brodska tvrđava i Franjevački samostanistraživanja zavičajne povijesti u Srednjoj medicinskoj školi, Slavonski Brod, 23. veljače 2015.g. s početkom u 13.15. sati

Dana 23. veljače 2015.g. u našoj školi otvorena je izložba Brodska tvrđava i Franjevački samostan – istraživanja zavičajne povijesti.

Izložba je nastala kao rezultat terenskog istraživanja učenika 3.C razreda koji se odvijao u prošlom odgojno-obrazovnom razdoblju. Predstavnici pojedinih skupina učenika, čitali su radove i prezentirali svoja istraživanja učenicima i profesorima naše škole. Njihovi radovi oživotvoreni su na izložbi u obliku zidnih panoa s fotografijama Tvrđave i Samostana, starih razglednica, herbarija s biljnim vrstama Tvrđave, terenskim dnevnicima i turističkim publikacijama. Posebno treba izdvojiti trodimenzionalni zidni pano Franjevačkog samostana, i maketu Brodske tvrđave koju su izradili učenici. Izlaganja učenika je pratila barokna glazba koja je okupljenima približila proučavano povijesno razdoblje.

Istodobno su uz pomoć računala i projektora, prikazane fotografije navedenih građevina i samih učenika koju su sudjelovali u ovom projektu.

Posebno zanimanje okupljenih, izazvala su dvojica „manekena“, odnosno učenika naše škole (Petar Mijić i Kristijan Katušić) koji su nosili povijesne crvene odore graničara Vojne krajine.

Za ovu priliku prikazan je kratki dokumentarno-igrani film Turističke zajednice grada Sl. Broda o svakodnevnom životu u Brodskoj tvrđavi u 19. stoljeću.

Pripreme za izložbu i njezino postavljanje, odvijalo se pod ravnanjem prof. povijesti Ivana Mikuša i u suradnji s prof. hrvatskog jezika Ljiljanom Tonkić. Ovim putem se zahvaljujemo i Turističkoj zajednici grada Sl. Broda na ustupljenim materijalima.

Izložba je postavljena u prostorijama škole. Za javnost i profesore škole, bit će dostupna dva tjedna.

Autor teksta:

Ivan Mikuš, prof. povijesti i geografije