DAN NARCISA
Autor: Slavica Kovačević, 23. 3. 2015.

SREDNJA MEDICINSKA ŠKOLA I

UDRUGA "NADA", SLAVONSKI BROD

"JEDNIM NARCISOM

PROTIV RAKA DOJKE"

Akcija tijekom koje se želi osvijestiti javnost, a posebice žene, o važnosti prevencije i ranog otkrivanja raka dojke, obilježena je u subotu, 21.3.2015. na trgu "Cipelić", Slavonski Brod. Učenici SMŠ iz 4.a razreda (Domenika Benak, Tesa Hoffmann, Josipa Zorić, Nikolina Barišić, Antonia Blažević, Mato Knežević, Nikola Perčević), i školska knjižničarka Slavica Tomić, pridružili su se ovoj humanitarnoj akciji pod geslom "Jednim narcisom protiv raka dojke". Kako bismo pomogli rad udruge žena operiranih od raka dojke "Nada", sudjelovali smo u prodaji narcisa i dijeljenju edukativnog materijala. Naime, u Hrvatskoj se svake godine otkrije 2.300 novooboljelih, a godišnja smrtnost je tisuću žena ili njih više od 80 tijekom svakog mjeseca.

Korisna je i poruka da i sami moramo voditi računa o svome zdravlju. U ovom slučaju to znači samopreglede, redovne godišnje preglede i odazivanje na preglede koje provodi Zavod za javno zdravstvo u sklopu svoje kampanje ranog otkrivanja raka dojke. Pri tome niti muškarci ne bi trebali zanemariti ovaj savjet, jer iako vrlo rijetko, od raka dojke može oboljeti i "snažnija" populacija.