Pokretna izložba MBP Knemida - 40 godina od pronalaska
Autor: Slavica Kovačević, 29. 2. 2016.

Izložba Knemida -

40 godina nakon otkrića

Izložba je postavljena u prostorijama škole od 17. veljače 2016. i u terminu dogovorenom s MBP (okvirno dva tjedna) te dostupna javnosti i posjetiteljima škole.

Cilj izložbe je predstaviti svijet brodskoga Posavlja pod rimskom vlašću (1. – 4. stoljeće nakon Krista). Bogati nalazi iz fundusa Muzeja Brodskog Posavlja svjedoče o životu u doba rimske dominacije, a to je od 1. od 4. stoljeća poslije Krista. Među njima posebno mjesto zauzimaju rimska vojnička diploma pronađena kod Slavonskog Šamca i štitnik za potkoljenicu iz korita Save, oboje od izuzetne važnosti kako za brodsku, tako i za hrvatsku i europsku kulturnu baštinu.

Arheološka, edukativna, pokretna izložba  namijenjena prvenstveno učenicima, ali i svima onima koje zanima ovo razdoblje i zavičajna prošlost. Učenici uz teorijsko znanje o Rimljanima imaju prigodu i vidjeti način njihovog života te upoznati zavičajnu prošlost kroz bogatu muzejsku građu.

Učenici su s nastavnikom povijesti obišli izložbu, proučili izložene eksponate, prikupljali informacije i odgovarali na unaprijed pripremljena pitanja i zadatke.

Nositelji aktivnosti su:

Jelena Jelinić Bošnjak, ravnateljica, Ivan Mikuš, prof. povijesti i geografije (u suradnji s djelatnicima MBP)

Autor teksta:

Ivan Mikuš, prof.povijesti i geografije