9. Smotra "Dani E-medica 2016."
Autor: Slavica Kovačević, 9. 3. 2016.

9. Smotra

"Dani E-medica 2016."

Terme Tuhelj, 3. - 6. ožujka 2016.

9. smotra "Dani E-medica 2016." održana je od 3. - 6. ožujka 2016. u Termama Tuhelj. Uvrštena je u stručno usavršavanje Agencije za odgoj i obrazovanje i Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih. Naziv stručnog skupa E-medica - Kurikularni pristup u obrazovanju budućih zdravstvenih djelatnika.

Stručnom skupu su ispred SMŠ Slavonski Brod prisustvovale nastavnice struke: Suzana Križanović Maurer i Ivana Kuprešak. Naša škola se predstavila na smotri PowerPoint prezentacijom.

Škola za medicinske sestre Mlinarska, najavila je novi projekt pod nazivom "Prirodna kozmetika 2 - upotreba ljekovitog bilja." Prijavili smo se kao partneri u realizaciji ovog projekta zajedno s Medicinskom školom Pula.

E-medica je projekt povezivanja zdravstvenih škola RH i inozemstva

Nastavljajući uspješnost projekta "Znanje bez granica," projekta Medicinske škole Ante Kuzmanića Zadar i Zdravstvene škole Ljubljana, Medicinska škola Ante Kuzmanića Zadar, pokrenula je ovaj projekt 2005. godine sa željom da na stečenim pozitivnim iskustvima strukovno poveže medicinske škole Republike Hrvatske, odnosno njihove učenike i nastavnike strukovnih, zdravstvenih predmeta u jednu jedinstvenu virtualnu zajednicu. Cilj nam je razmijeniti iskustva, omogućiti, educirati i poticati uvođenje i primjenu suvremenih informacijsko-komunikacijskih tehnologija (ICT) u svakodnevni odgojno-obrazovni proces zdravstvenih škola Hrvatske, kao i poboljšavanje kvalitete strukovne edukacije, kako učenika, tako i nastavnika. Projekt su podržali ravnatelji svih zdravstvenih škola Republike Hrvatske, a pod okriljem Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Projekt se realizira kroz pet segmenata suradnje:

Razmjene učenika realizirale bi se kroz grupe učenika (5-15), koje bi boravile kod svojih vršnjaka (treći razredi, te pohađali redovnu nastavu i strukovnu praksu u tim novim sredinama.)

Izrada zajedničkih edukacijskih WEB stranica kojeg bi uređivali sami učenici i nastavnici. Na njima će se donositi vijesti i zanimljivosti iz zdravstvenih škola Hrvatske, novosti vezane za razmjenu učenika, učeničkih projekata, zajedničke radove, pod-projekte, radove učenika i nastavnika, te kroz forume osiguravati međusobnu komunikaciju.

Net-sastanci učenika i mentora odvijali bi se tjedno, ili po potrebi, a u njima bi sudjelovali učenici i mentori pri radu na pojedinim strukovnim projektima.

Strukovne video konferencije, ovisno o tehničkim preduvjetima škole, odvijale bi se mjesečno i bile bi tematski određene. Predavači bi bili gostujući medicinski stručnjaci i strukovni nastavnici škole.

Projekt "E-medica" predstavlja virtualnu zajednicu svih zdravstvenih škola Republike Hrvatske, a bazira se na izradi edukativnog portala svih zdravstvenih škola RH. Njegov osnovni cilj bio bi povezivanje zajednice zdravstvenih škola, međusobna razmjena nastavnih sadržaja, komunikacija i promicanje korištenja ICT u svakodnevnom edukacijskom procesu. Na njemu bi se nalazile vijesti iz svih zdravstvenih škola Hrvatske, razmjenjivali edukacijski sadržaji i ideje, razvijali zajednički projekti, te stvarale osnovne izrade e-learnin sadržaja. Kako su projekt podržali MZOS, Microsoft Hrvatska i CARNet, od njih se očekuje pomoć u realizaciji cjelokupnog projekta "E-medica."

Smotra "Dani E-medica" osmišljena je kao godišnje okupljanje svih učenika i nastavnika koji su surađivali na zajedničkim projektima u protekloj školskoj godini. Kroz tri dana Smotre, učenici su prezentirali svoje škole i zajedničke projekte, družili se i pronalazili partnere za nove projekte.

Na završetku Smotre, uručena nam je potvrdnica za sudjelovanje na 9. Smotri "Dani E-medica 2016."

Autor teksta:

Suzana Križanović Maurer, bacc.med.techn.