« Ožujak 2024 »

Izložba i kulturna manifestacija - Brodska tvrđava i Franjevački samostan
Autor: Slavica Kovačević, 15. 3. 2016.

Izložba i kulturna manifestacija (učenička priredba)

Brodska tvrđava i Franjevački samostan – istraživanja zavičajne povijesti u Srednjoj medicinskoj školi, Slavonski Brod, 10. ožujka 2016.g. s početkom u 13. 30. sati

Dana 10. ožujka 2016.g. u našoj školi otvorena je izložba Brodska tvrđava i Franjevački samostan – istraživanja zavičajne povijesti.

Izložba je rezultat terenskog istraživanja učenika 3. C razreda koji se odvijao u prošlom odgojno-obrazovnom razdoblju.

Otvorenje izložbe je popraćeno kulturnom manifestacijom tj. učeničkom priredbom koja je započela snimljenim spotom Alena Vlajnića, učenika 3. C koji je na električnoj gitari izveo skladbu Vivaldija.

Predstavnici pojedinih skupina učenika, čitali su radove i prezentirali svoja istraživanja učenicima i profesorima naše škole. Njihovi radovi oživotvoreni su na izložbi u obliku zidnih panoa s fotografijama Tvrđave i Samostana, starih razglednica, herbarija s biljnim vrstama Tvrđave, terenskim dnevnicima, turističkim publikacijama, trodimenzionalnim zidnim panom Franjevačkog samostana, učeničkim maketama Brodske tvrđave i tvrđavske kapelice sv. Ane. Izlaganja učenika je pratila prezentacija na računalu kojom su prikazane fotografije navedenih građevina i samih učenika koju su sudjelovali u ovom projektu.

Posebno zanimanje okupljenih, izazvala su dvojica „manekena“, odnosno učenika naše škole (Alen Vlajnić i Ivan Karešin) koji su nosili povijesne crvene odore graničara Vojne krajine.

Na zidu nasuprot izložbi, „paralelno“ su izloženi učenički radovi prethodnih godina što je otvorilo mogućnost za usporedbu rezultata rada prijašnjih generacija učenika koji su radili na istom istraživanju.

Svi sudionici izložbe i priredbe su mogli zapisati svoje dojmove o izložbi u Knjigu dojmova.

Pripreme za izložbu i njezino postavljanje, odvijalo se pod ravnanjem prof. povijesti Ivana Mikuša i u suradnji s prof. hrvatskog jezika Ljiljanom Tonkić. Ovim putem se zahvaljujemo i Turističkoj zajednici grada Sl. Broda na ustupljenim materijalima, ali i drugim brodskim kulturnim institucijama poput Muzeja Brodskog Posavlja, Galerije Ružić itd. čijim smo se materijalima koristili.

Izložba je postavljena u prostorijama škole (okvirno dva tjedna) te dostupna javnosti i posjetiteljima škole.

Ivan Mikuš, prof. povijesti i geografije