Posjet Gradskoj knjižnici Slavonski Brod
Autor: Slavica Kovačević, 26. 4. 2016.

Učenici 1.b razreda

posjetili Gradsku knjižnicu

Slavonski Brod

U četvrtak, 21. travnja 2016. godine, učenici 1.b razreda (smjer: fizioterapeutski tehničar/tehničarka) u pratnji profesorice hrvatskoga jezika Marije Fischer i školske knjižničarke Slavice Tomić, posjetili su Gradsku knjižnicu Slavonski Brod u sklopu manifestacije Noć knjige. Dočekala nas je voditeljica matične službe Mirna Grubanović koja nam je u kratkim crtama ispričala povijest knjižnice te iznijela osnovne podatke o njoj. Zatim nas je povela u obilazak odjela: Odjel za odrasle i glazbena zbirka, Zavičajna zbirka sa studijskom čitaonicom, Čitaonica i dječji odjel, Odjel nabave i matična služba. Učenicima se najviše svidio TINEJDŽERSKI KUTAK u kojem se nalaze časopisi za tinejdžere, stripovi, audiovizualna građa. U njemu učenici rješavaju domaće zadaće, pomažu jedni drugima u učenju, slušaju glazbu, druže se… Posjetili smo i višenamjensku dvoranu koja je namijenjena za predstavljanje knjiga, održavanje koncerata, predavanja, izložbi. Imali smo priliku razgledati izložbu o jazzu koja je postavljena u sklopu obilježavanja manifestacije Noć knjige. Učenici su upoznati s načinom funkcioniranja knjižnice, načinom organizacije knjiga na policama i uslugama koje pruža Gradska knjižnica. Učenici su sa zanimanjem listali knjige i pregledavali policu gdje su smještene knjige iz područja medicine.

Kako je većini učenika ovo bio prvi posjet Gradskoj knjižnici, dojmovi su vrlo pozitivni. Nadamo se da će knjižnica postati bogatija za nekoliko novih članova, i kako će se razbiti predrasude o knjižnici kao mjestu koje nije "in". Knjižnica je mjesto druženja, učenja, upoznavanja različitosti. Mjesto cjeloživotnog učenja i osobnog razvoja, centar kvalitetnog informiranja u što su se naši učenici imali prilike uvjeriti ovim posjetom.