« Ožujak 2024 »

Međunarodni dan srednjoškolaca
Autor: Slavica Kovačević, 22. 11. 2016.

Međunarodni dan srednjoškolaca obilježen sjednicom

Parlamenta mladih

Dana 17. studenoga 2016. godine učenice 4.a razreda Ivana Pastuović i Barbara Koledić te učenik 4.b razreda Tomislav Lukić, kao članovi debatnog kluba Srednje medicinske škole Slavonski Brod, sudjelovali su na radnoj sjednici Parlamenta mladih grada Slavonskog Broda koja se održala u vijećnici Brodsko-posavske županije. Budući da se 17. studenog obilježava Međunarodni dan srednjoškolaca, prigodno je obilježen njihovim razmišljanjem o vlastitoj ulozi u društvu i mogućnostima uvođenja pozitivnih promjena.

Nakon pozdravnog govora predsjednika Parlamenta i njegovog predstavljanja uloge Parlamenta mladih u našem gradu, uslijedilo je izlaganje Danijela Župana o mogućnostima obavljanja stručne prakse u međunarodnom kontekstu tijekom kojeg je prisutne upoznao s  postupkom prijave na stručna usavršavanja u Italiji i Španjolskoj. Potom su predstavljeni projekti zastupnika Parlamenta mladih provedeni u lokalnoj zajednici. U sklopu jednog od navedenih projekata, u našoj školi provedena je anketa o vršnjačkom nasilju koja je ukazala na potrebu detaljnijeg istraživanja te teme. I na ovoj sjednici predstavljena su iskustva učenika uključenih u europske projekte i razmjene nakon čega se pristupilo izboru potpredsjednika Parlamenta mladih te radnih tijela. Naposljetku, zastupnici su se okupili u projektne skupine koje su oformili na izbornoj sjednici te su osmislili aktivnosti kojima će nastojati ostvariti ciljeve koje su si postavili tijekom izrade svojih projekata.

Sljedeća sjednica Parlamenta mladih održat će se krajem 1. mjeseca sljedeće godine te će tada vjerojatno i naši učenici, ovisno o datumu održavanja sjednice i povratku učenika iz Leipziga, predstaviti vlastito iskustvo sudjelovanja u Erasmus+ projektu.

Aleksandar Končar, mag. paed. i soc.