« Ožujak 2024 »

Mjesec borbe protiv ovisnosti
Autor: Slavica Kovačević, 29. 11. 2016.

Debata:

Treba li zapošljavati ososbe koje su bile ovisne o opojnim sredstvima?

Dana 23. studenog 2016. godine u prostorijama Centra za informiranje i savjetovanje o karijeri održana je debata “Treba li zapošljavati osobe koje su bile ovisne o opojnim sredstvima“ u sklopu obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti. Sudjelovali su učenici 1.a i 1.b razreda koji su kao izborni predmet izabrali Građanski odgoj te učenik 1.c razreda (Etika).

Nakon uvodnog predavanja u kojem su učenici upoznati s pravilima debate uslijedila je podjela na afirmacijsku i negacijsku grupu te izbor 3 suca koji su tijekom debate bilježili i vrednovali argumente obje strane. Svi učenici su se izjasnili da su svojim osobnim stavom za zapošljavanje osoba koje su bile ovisne o opojnim sredstvima pa je negacijskoj grupi bilo u početku nešto teže. Međutim, obje strane su imale dovoljno vremena za osmišljavanje argumenata te za izbor tri govornika koji će njihove argumente zastupati i braniti pred drugom stranom. Nakon izlaganja govornika održala se diskusija svih prisutnih o analiziranoj temi. Potom je uslijedila presuda sudaca. Sva tri suca presudila su u korist afirmacijske ekipe, a kao razlog takve odluke naveli su bolju pripremljenost, govorničke vještine te kvalitetu argumenata uz naglasak kako je i negacijska ekipa kvalitetno zastupala svoja stajališta.

Učenici su pozitivnom povratnom informacijom potvrdili kako je debata kao metoda poučavanja i učenja odličan izbor te su izrazili želju za ponovnim sudjelovanjem u debati s nekom novom temom.

Aleksandar Končar, mag. paed. i soc.