« Ožujak 2024 »

Europski parlament mladih
Autor: Slavica Kovačević, 5. 4. 2017.

Europski parlament mladih Hrvatske

Od 30. ožujka do 2. travnja učenici 2.b razreda Lora Aladrović, Martin Dravec i Mislav Ostojić, 1.b razreda Denien Delić i Alen Pecikozić te učenik 1.c razreda Ivan Nekić sudjelovali su na 27. nacionalnom zasjedanju Europskog parlamenta mladih Hrvatske. Na zasjedanju je sudjelovalo više od 100 sudionika iz različitih krajeva Hrvatske, ali i iz Rumunjske, Estonije, Italije, Turske, Švedske, Poljske, Njemačke, Bosne i Hercegovine te Češke. Sudjelujući u radu navedenog Parlamenta bili su podijeljeni u 6 tematskih odbora te su se bavili različitim, vrlo aktualnim, problemima u današnjem svijetu poput građanskih sloboda, nezaposlenosti, ljudskih prava, zaštite okoliša, razvoja i energetske politike itd. Oblik zasjedanja zapravo je slijedio predložak rada u odborima Europskog parlamenta.

Tijekom prvog dana organizirano je nekoliko teambuildinga kako bi se sudionici međusobno što bolje povezali te samim time bolje surađivali tijekom trajanja aktivnosti. Radom u odborima oblikovali su savjetodavne dokumente u obliku rezolucija od kojih su sve usvojene na Generalnoj skupštini te će biti upućene Europskom parlamentu. Svojim sudjelovanjem pridonijeli su podizanju svijesti o važnosti aktivnog građanstva radi poboljšavanja situacije u našoj državi i u cijelom svijetu. Učenici su pokazali zadovoljstvo svojim sudjelovanjem te izrazili želju za ponovnim uključivanjem u slične aktivnosti.

Aleksandar Končar, mag. paed. et soc.