Europski tjedan mobilnosti
Autor: Slavica Kovačević, 20. 9. 2017.

Obilježili smo

Europski tjedan mobilnosti

Dana 18. rujna 2017. godine dio učenika 2.b, 2.c, 3.a, 3.b, 4.b i 5.a razreda sudjelovao je u obilježavanju Europskog tjedna mobilnosti koji se organizira od 16. do 22. rujna, a posvećen je promociji održivog kretanja/mobilnosti. Tog dana, u vremenu od 9 do 13 sati, središte grada (Ulica Petra Krešimira IV.) bila je zatvorena za promet automobilima i otvorena za šetnju građana, sportske igre, bicikliranje, rolanje, skejtanje. Ove godine Europski tjedan mobilnosti promovira temu “Čista, zajednička i inteligentna mobilnost“ te poziva na uključivanje u akciju “Dijeljenje te vodi dalje“ kojom se promiče zajednička mobilnost. Organizacijom se željela potaknuti svijest građana o zagađenju okoliša koje je uzrokovano sve većim brojem motornih vozila u prometu te kako bi promovirala sredstva javnog prijevoza i alternativnih modela kretanja i prijevoza u gradovima. Iz tog razloga sudionici su bili pozvani da sudjeluju na rolama, skejtu ili biciklu. Pozivu se odazvalo 60 učenika naše škole iz navedenih razreda te su sudjelovali u natjecanjima koja su se organizirala u trčanju i bicikliranju. Učenici su najbolji uspjeh postigli u bicikliranju gdje je prvo mjesto osvojio učenik 2.b razreda Alen Pecikozić, a odličan uspjeh ostvarili su i Filip Gusak i Emanuel Narančić iz istog razreda osvojivši drugo, odnosno četvrto mjesto. Najuspješniji učenici su nagrađeni prigodnim poklonima. Na Trgu Ivane Brlić-Mažuranić bili su postavljeni štandovi različitih institucija i udruga koje su učenici također posjetili.

Osim navedenih aktivnosti, učenicima je pružena mogućnost iskusiti svakodnevicu slijepih osoba kada su se s povezom preko očiju, uz pratnju volontera, kretali gradskim ulicama te tako osvijestili važnost pomaganja i uvažavanja potrebitih u prometu. Učenici su izrazili zadovoljstvo viđenim te želju za ponovnim sudjelovanjem u sličnim aktivnostima. U pratnji učenika bili su nastavnici Suzana Stjepanović, mag.educ.philol.germ. et phil. i Aleksandar Končar, mag. paed. et soc. te stručni učitelji Sanja Čurić, bacc.physioth., Irena Jurić, bacc.physioth. i Darko Majski, bacc.physioth.

Autor teksta: Aleksandar Končar, mag. paed. et soc.