« Ožujak 2024 »

Europski tjedan sporta
Autor: Slavica Kovačević, 27. 9. 2017.

Europski tjedan sporta

23. - 30. rujna 2017.

Europski tjedan sporta inicijativa je Europske komisije za promicanje sporta i tjelesne aktivnosti diljem Europe, pri čemu zemlje sudionice organiziraju aktivnosti i događaje na nacionalnoj razini. Europski tjedan sporta je počeo 23. rujna  kada se drugi puta za redom organizirala manifestacija sportsko-edukativnog karaktera u Slavonskom Brodu. Tjedan sporta traje do 30. rujna, a namijenjen je svima bez obzira na dob, podrijetlo ili tjelesnu pripremljenost. Glavna tema kampanje za Tjedan sporta i dalje je „#BeActive“ te bi se njome trebalo potaknuti javnost da bude aktivna, ne samo tijekom tog tjedna nego i cijele godine. Ova kampanja inspirirat će sve građane da budu aktivni tijekom Tjedna sporta, potaknuti ih na sudjelovanje u sportu i tjelesnim aktivnostima te podići svijest o brojnim dobrobitima tjelovježbe.

Sport i tjelesna aktivnost znatno pridonose dobrobiti europskih građana. Međutim, razina tjelesne aktivnosti trenutačno je u stagnaciji, a u nekim državama čak i opada. Europski tjedan sporta odgovor je na taj izazov. Nedostatak tjelesne aktivnosti nema samo negativan učinak na društvo i zdravlje ljudi, već uzrokuje i gospodarske troškove. Preko sporta možemo poslati snažnije poruke tolerancije i osnažiti građanstvo diljem Europe. Promicanje uloge sporta kao sredstva društvene uključenosti pomoći će u rješavanju trenutačnih izazova s kojima se suočava društvo u Europi.

Lokalnim inicijativama Tjedan sporta potaknut će Europljane da redovito budu aktivni (#BeActive) te će im omogućiti više vježbanja u svakodnevnom životu. Srednja medicinska škola sudjeluje u obilježavanju Tjedna sporta. Dana 23. rujna 2017. godine dio učenika Srednje medicinske škole sudjelovao je na utrci građana #BeActive u okviru Europskog tjedna sporta. Start i cilj utrke bila je Sportska dvorana Vijuš. Učenici su zajedno sa nastavnicima sudjelovali trčeći ili hodajući 5 000 metara. Najbolji uspjeh je postigao učenik Martin Dravec 3.b razred osvojivši treće mjesto. U pratnji učenika bili su nastavnici Suzana Stjepanović, mag.educ.philol.germ. et phil., Marinela Stanić Rusev, mag.educ.phys. et techn., Darko Majski, bacc.physioth., Ivana Galović, bacc.med.techn. i Maja Crnolatac, bacc.med.techn.

Darko Majski, bacc.physioth.

Ivana Galović, bacc.med.techn.