Svjetski dan osoba sa stomom
Autor: Slavica Kovačević, 9. 10. 2017.

Obilježen Svjetski

dan osoba sa stomom

U Slavonskom Brodu je dana 7. listopada 2017. godine obilježen Svjetski dan osoba sa stomom. Program je održan na gradskoj tržnici. U vremenu od 9 do 12 sati predstavnici Invalidske udruge "ILCO" Slavonski Brod su na prigodan način obilježili Svjetski dan osoba sa stomom, kako bi se javnost upoznala i upozorila na bolest i njene posljedice. Cilj akcije bio je upoznati javnost na poteškoće s kojima se susreću osobe sa stomom. U Hrvatskoj ima preko 7000 osoba sa stomom i njihov broj je u stalnom porastu. Stoma udruge i klubovi postoje u petnaest hrvatskih gradova i svi su učlanjeni u organizaciju - Savez invalidskih društava ILCO Hrvatske. Život sa stomom uistinu je borba s predrasudama, ali prvenstveno je izazov vrijedan borbe. Važno je naglasak staviti na poboljšanje kvalitete života nosioca stome, poticati međusobnu suradnju i razvoj grupa potpore.

Svjetski dan osoba sa stomom obilježava se kako bi se poboljšala rehabilitacija osoba sa stomom  u cijelom svijetu, pa tako i kod nas,  skretanjem pozornosti  javnosti i globalne zajednice na potrebe i težnje osoba sa stomom i njihovih obitelji. Aktivnosti za promicanje svijesti uključuju životne situacije osoba sa stomom, a za doprinos kvaliteti života trude se udruge osoba sa stomom naglašavajući važnost i potrebu multidisciplinarnog pristupa za skrb.
Aktivnosti se provode kroz sastanke, radionice, podršku, susrete, objavljivanje informativnih brošura, kroz organizaciju susreta, izleta, promoviranje zdravog načina života i prehrane. Od velikog značaja su  zajedničke aktivnosti sa službama zdravstvene djelatnosti. U obilježavanju Svjetskog dana osoba sa stomom sudjelovali su učenici 5.a razreda Srednje medicinske škole Slavonski brod. Učenici su građanima mjerili krvni tlak i vrijednost šećera u krvi. Zajedno s učenicima u aktivnosti su sudjelovale i stručne nastavnice:  Sanela Bureš, bacc.med.techn., Ivana Galović, bacc.med.techn. i Maja Crnolatac, bacc.med.techn..

Autor teksta: Maja Crnolatac, bacc.med.techn.