Oktoberfest
Autor: Slavica Kovačević, 19. 10. 2017.

OKTOBERFEST 2017.

Plakat izradili učenici 2.c razreda: Ivan Nekić, Sara Valčić, Gabrijela Šarčević

Das Oktoberfest heute

Heute ist das Oktoberfest das größte Volksfest der Welt und zieht jährlich rund sechs Millionen Besucher an. Immer zahlreicher werden auch die Gäste aus dem Ausland, wobei nicht nur die Nachbarländer Italien, Österreich und Holland, sondern vor allem auch die USA, Japan und Australien genannt seien.

Immer mehr entwickelte sich das Oktoberfest zum Bierfest: 2010 wurden rund sieben Millionen Maß ausgeschenkt. Popmusik, Schlager und das Tanzen auf Bierbänken bestimmen heute die Festzeltstimmung. Damit das Oktoberfest nicht völlig zum "Ballermann" wird, wurde 2005 die "ruhige Wiesn" eingeführt: Demnach werden Festzeltwirte dazu angehalten erst ab 18:00 Uhr Partymusik zu spielen und davor bei bayerischer Blasmusik zu bleiben. So wird das Volksfest auch für Familien und ältere Gäste nicht unattraktiv.

Prijevod:

Oktoberfest danas

Danas je Oktoberfest nejveće pučko veselje na svijetu koje godišnje okupi i do šest milijuna posjetitelja.Sve brojniji gosti dolaze iz inozemstva, iz susjednih država Italije, Austrije ili Nizozemske, ali  i iz SAD-a, Japana i Australije.

Sve se više Oktoberfest razvijao u festival piva: 2010. godine posluženo je sedam milijuna jednolitrenih krigli piva. Pop glazba, šlageri i ples po stolovima danas određuju atmosferu u pivskim šatorima. Kako Oktoberfest ne bi postao razuzdana zabava, 2005.g uvedena je „mirna livada“. To znači da šatori domaćini smiju puštati glazbu tek od 18:00h i to samo bavarsku limenu glazbu. Tako ovaj narodni festival ostaje zanimljiv i za obitelji i starije posjetitelje.

Preveo: Ivan Nekić, 2c