« Ožujak 2024 »

Dan dobrovoljnih darivatelja krvi
Autor: Slavica Kovačević, 26. 10. 2017.

25. listopada 2017.

Dan dobrovoljnih darivatelja krvi

Dan dobrovoljnih darivatelja krvi u Republici Hrvatskoj obilježava se 25. listopada. Na taj  dan je 1953. u Željezari Sisak provedena prva akcija dobrovoljnog darivanja krvi u organizaciji Hrvatskog Crvenog križa utemeljena na osnovnim načelima dobrovoljnog davanja krvi – daruj krv dobrovoljno, besplatno, solidarno i anonimno. Takav način prikupljanja krvi smatra se najsigurnijim zbog zdravlja primatelja, a ujedno omogućuje  dostupnost krvi i krvnih pripravaka svima kojima je krv neophodno potrebna u  liječenju.

S ciljem podizanja javne svijesti o potrebi za sigurnom krvi i krvnim pripravcima te kao znak zahvalnosti dobrovoljnim darivateljima krvi na njihovom daru života, 25. listopad proglašen je Danom dobrovoljnih darivatelja krvi. Samodostatnost opskrbe zdravstva krvlju i krvnim pripravcima za svaku zemlju je neprocjenjivo nacionalno bogatstvo, a u određenom trenutku i strateški materijal. Posebna pozornost posvećuje se općoj edukaciji stanovništva u izgradnji svijesti o važnosti davanja krvi i stvaranju pozitivnog stava o dobrovoljnom davanju krvi kao i kontinuiranoj edukaciji zaposlenika i volontera.

Učenici Srednje medicinske škole: Patricija Pavković (1.a), Franjka Žilić (1.d), Marija Moser (1.d), Dominik Tvorek (4.a), Mihaela Balentović (4.a), Ana Marija Horvat (4.a), Marija Ferić (5.a) u pratnji stručne nastavnice Maje Crnolatac sudjelovali su u obilježavanju Dana dobrovoljnih darivatelja krvi u prostorijama Gradskog društva Crvenog križa Slavonki Brod. Učenici su svim nazočnim prezentirali svoje radove na temu dobrovoljnog darivanja krvi. Učenici su prigodnim sastavima i poklonima još jednom darivateljima pokazali koliko vrijede.

Poklon koji život znači. Spasi život, daruj krv!

Autor teksta:

Maja Crnolatac, bacc.med.techn.