Svjetski dan prve pomoći
Autor: Slavica Kovačević, 10. 9. 2018.

Obilježen Svjetski dan

prve pomoći

Svjetski dan prve pomoći održava se svake godine druge subote u rujnu i prilika je za promicanje znanja i vještina prve pomoći široj javnosti. Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana prve pomoći je „Prva pomoć u slučaju prometnih nesreća“. Tema nije odabrana slučajno s obzirom na to da nesreće na cesti diljem svijeta godišnje uzmu oko 1,25 milijuna života, a ostave više od 1,34 milijuna ozlijeđenih.

Pružanje prve pomoći iznimno je važno za ublažavanje štetnih posljedica prometnih nesreća. U skladu s načelom "zlatnog sata" osobe koje su stradale u prometu imaju veću šansu za preživljavanje i oporavak od ozbiljnih ozljeda, ako se odmah primjene mjere za spašavanje života. Prva pomoć na mjestu događaja od vitalne je važnosti, osobito ako nije moguć brz dolazak hitne medicinske službe. Obuka iz prve pomoći i rano prepoznavanje prve su karike u lancu preživljavanja, a kvaliteta prvog odgovora ovisi isključivo o odgovarajućem osposobljavanju. Kako bi se skrenula pozornost građana na ove važne činjenice, društva Hrvatskog Crvenog križa su u subotu 8. rujna diljem Hrvatske organizirali pokazne vježbe pružanja prve pomoći.

Gradsko društvo Crvenog križa Slavonski Brod Svjetski dan prve pomoći obilježilo je dana 08. rujna 2018. godine (subota) na Gradskoj Tržnici u vremenu od 09,00 – 11,00 sati. Učenici Srednje medicinske škole Sonja Devčić, Mihaela Balentović, Tomislava Pranjić i Nikola Homjak sudjelovali su u prezentaciji osnovnih postupaka prve pomoći, davali upute za korištenje AVD uređaja te mjerili krvni tlak i razinu GUK-a u krv.

Maja Crnolatac, bacc.med.techn.